INSIDE OUT*

*(Kolekcja magisterska 2022)

Gala Dyplomowa 2022 – Nagroda Rektora ASP za najlepszy dyplom magisterski
Złota Nitka 2022 – nagroda specjalna Off Piotrkowska
Finał konkursu Off Fashion Kielce 2022

Kolekcja porusza temat emocji i doświadczeń, które dotykają nas wszystkich, a które są wypierane przez współczesną kulturę. Smutek, agresja czy bezradność traktowane są jako problemy wymagające leczenia, a nie jako elementy ludzkiej natury z którymi każdy się z nas się mierzy.

Tytuł INSIDE OUT odnosi się właśnie do tej drugiej strony, wewnętrznej, „lewej”. Strony, którą ukrywamy i z którą walczymy, nie pozwalając sobie na błędy i wpadając w pułapki współczesnego świata takie jak np.: kult sukcesu, pracy, motywacji, perfekcjonizm czy obsesję kontroli.

W kolekcji nawiązuję do obrazów-tarcz Niki de Saint Phalle, które były sposobem artystki na radzenie sobie z własnym gniewem: strzelała ona do białych płócien z ukrytymi woreczkami wypełnionymi farbą, które pękały i wypełniały powierzchnię kolorem. Wykorzystałam motyw odsłaniania czegoś ukrytego pod powierzchnią, tworząc autorską tkaninę z układanych warstwowo kawałków materiałów – resztek z poprzednich kolekcji. Inspiracją były także ogrody projektowane przez de Saint Phalle, które miały być miejscem, w których ludzie będą czuli się szczęśliwi. Wykorzystałam motyw kolorowych mozaiek i płynących linii do zaprojektowania wzorów żakardowych.

Kolejną inspiracją był projekt Dispatchwork Jana Vormanna, w którym artysta wkłada kolorowe klocki Lego w miejsce ubytków w murach i ulicach. Motyw ten przełożyłam na dzianinę żakardową, którą następnie wycinałam i używając igieł do filcowania, wbijałam w dzianinę dwuprawą i wełnę. To „wciskanie” jednych elementów w drugie symbolizuje próbę dopasowania się do otoczenia, zakamuflowanie się.

Inspirację zaczerpnęłam również od surrealistów, którzy walczyli z tradycjami i konwencjami. Ich slogan changer la vie i celebrowanie wolności inspiruje do życia w zgodzie ze sobą. Zniekształcenia, które pojawiają się w kolekcji nawiązują surrealizmu, a także do wypaczonego obrazu człowieka, jakiemu ulegamy – człowieka wiecznie szczęśliwego, zmotywowanego do ciężkiej pracy i osiągania sukcesów.

Fot. Dominika Janerka
Model: Liubou Aleksiayuk (Magnes Models), Olimpia Patrzałek
Mua: Olimpia Patrzałek